RMIT Paul Taylor Scholarship


2019 Award Winner
Sadrine Kingston-Ducrot, The University of Queensland


Janet Dibb-Leigh Award for Distinguished Service to Research Management


2020 Award Winner

Ms Louise Fleck, formerly from Macquarie University 


2019 Award Winner
The late Dr Paul Taylor, RMIT University


2018 - No award made


2017 Award Winner
Anne Cronin, OAM


2016 Award Winner
Dr Ren Yi, Macquarie University


2015 Award Winner
Dr Campbell Thomson, University of Western Australia


2014 Award Winner
Dr Mark Hochman, University of Tasmania, Inaugural Award Recipient


ARMS/CSIRO Awards for Excellence in research Management Practice


2020 Award Winners

Anita Arndt, RMIT University 

Nomination Type: Individual  
Category of Nomination: Leading Change 
Instition:  RMIT University 

Dr Jane Holt, RMIT University

Nomination: Individual 
Category: Leading Change 
Institution: RMIT University 

Working Smarter Team - University of Melbourne Research Return to Campus Design and Implementation Team 

Nomination: Team
Category: Working Smarter 
Institution: The University of Melbourne 


2019 Award Winners

Telthon Kids Institute - Led by Tobias Schoep, Tara McLaren and Paul Whatt.

Nomination Type: Team
Category of Nomination: Innovation in Research Management
Institution: Telethon Kids Institute

QUT Research management Systems Upgrade Program - Jane Barnes, Jeremy Gibson, Melissa Page, Jeremy Gibson, Melissa Page, Janani Eswaran, Miranda Sawyer, Sheeja Kambil and Rebecca Stepanas

Nomination Type: Team
Category of Nomination: Innovation in Research Management
Institution: Queensland University of Technology


2018 Award Winners

La Trobe University Consulting and Contracts Team - Led by Amanda Sminth including Justin Manzano

Nomination Type: Team
Category of Nomnation: Leading Change
Institution: La Trobe University

Macquarie University, Proposal Team - Led by Anita Quinn, including Rebecca Syler, Fiona Collison, Carolyn Munnoch, Lyn Schedlich and Heidi Worsley.

Nomination Type: Individual
Category of Nomnation: Providing Quality Service Category
Institution: Macquarie University

A special acknowledgement was also made to the MDHS Research Development Team at the University of Meblourne led by Anna Coppell including Nikki Fisher, David Garland, David Lane, Krista Levey, Monique O'Callaghan, Ryan Perera, Samuel Rowland, Suzy Ryan, Barbara Slattery, Alsion Timms and Bryony Wakefield.


2017 Award Winners

La Trobe University Research Officer Grants Team - led by Deepa Balakrishnan, including Sejal Kendal, Alexander Lugg, Catherine Hayden, Georgina Caruana

Nomination Type: Team
Category of Nomnation: Providing Quality Service category
Institution: La Trobe University

Ross Hill, Research Development Consultant,  Macquarie University

Nomination Type: Individual
Category of Nomnation: Providing Quality Service Category 
Institution: Macquarie University


ARMS/Thomson Reuters Awards for Excellence in Research Management Practice


2016 Award Winners

Clarie White (Team Members: Alicia Hopkins, Archi Lovell, Dani Newman, Latha Kancherla, Nadia Hamilton, Rebecca Domann, Rechelle Darkin, Rhiannon Campbell, Tina Anderson)

Nomination Type: Team
Category of Nomnation: Working Smarter
Institution: Griffith University

Anders Wennstrom (Team Members: Adelene Auyong, Bella Blaher, Jesica Brody, Andrea Pahor)

Nomination Type: Team
Category of Nomnation: Working Smarter
Institution: University of Melbourne


2015 Award Winners

Adele Kay

Nomination Type: Individual
Category of Nomnation: Leading Change
Institution: University of Tasmania

Associate Professor Kristen Gibbons (Team Members: Emma Blake, Yanlin Liu, Kathleen Claire, Lisa Richardson)

Nomination Type: Team
Category of Nomnation: Working Smarter
Institution: Master Research Officer


ARMS/University Office Travel Award


2019 Award Winner
Christina Spargo, Menzies


2018 Award Winner

Katie Donnelly, Federation University


2017 Award Winner
Ms Jodi McLean, University of Newcastle


ARMS/University Office INORMS Travel Award


2016 Award Winner
Dr Mandy Pink, University of Tasmania


2015 Award Winner
Dr Anne Brocklebank Proud, Deakin University


ARMS-NCURA Fellowship Awardees

Fellow

Employing Organisaton

Overseas Host Organisation

Dr Jonathan O'DonnellRMIT UniversityNorthwestern University
Dr David HuangNanyang Technological UniversityHarvard University
Md Barbara SlatteryThe University of MelbourneUniversity of California, San Francisco
Ms Jill A FrankenfieldUniversity of Maryland, College ParkUniversity of New South Wales
Dr Marianne WoodsJohns Hopkins UniversityThe University of Melbourne

2017 Recipients

  • Ruth Graham, University of Sydney - host organisationNew York University, New York.
  • Sara Paradowski, La Trobe University - host organisation Stanford University, California.

2018 Recipients

  • Huong This Lan Nguyen, Swinburne University of Technology.
  • Melissa Glenister, University of Melbourne.

2019 Recipients

  • Ashleigh Roberts, Murdoch University.